پول؛ این چرک دوست داشتنی!

تو ایام نوروز چیزی که بیشتر از خرید رخت و لباس نو و آجیل و مسافرت و دید و بازدید داغه، اسکناس های تانخورده و گردن بر و ترده؛ چیزی که باعث می شه یه لبخند سی ثانیه ای خوشمزه و از سر رضایت رو لب دهنده و گیرنده بشینه!

امروز مجری رادیو می گفت این پول ها هزینه گزافی بر دوش دولت می ذاره و باعث می شه سرمایه ای که قراره برای اشتغالزایی، عمران و هزاران برنامه ریز و درشت سودآور صرف بشه، در بخش چاپ اسکناس هزینه بشه که نه تنها سرمایه ساز نیست، که سرمایه سوز هم هست و این که چاپ اسکناس هر چهار سال و نیم یک بار در کشورهای اروپایی و امریکایی انجام می شه و این در کشور ما هر ساله است؛ اون هم به علت نوستالژی بوی عیدی و اسکناس تانخورده لای کتاب! و باز هم این که هدف و فلسفه عیدی دادن، گرفتن و یا دادن پوله؛ چیزی که در بحبوحه دادن و گرفتن اسکناس نو گمشده!!!

من نه سنم اقتضا می کنه که عیدی بگیرم و نه بیکاریم اجازه می ده که عیدی بدم و صددرصد هم با عقیده آقای مجری موافقم. اما دلم می خواد دو نکته ای رو که به ذهنم می رسه به مطالب مجری اضافه کنم.

اول؛ جایگزین مناسب رو برای اسکناس تازه، کارت های هدیه عنوان کردند. که هم پولی رد و بدل نشه و هم بتونیم جمله های دلخواه مون رو رو کارت ها ثبت و ضبط کنیم. خوب... این کارت ها یک بار مصرفند و بعد از گرفتن پول از اون ها، قابلیت شارژ مجدد ندارند، من تا حالا ندیدم که بانک ها لاشه های این کارت ها رو جمع کنند و یا این که ملت بعد از استفاده از این کارت ها، لاشه اون رو به بانک ها تحویل بدن، بنابراین مطمئناً بعد از سوخت شدن، وارد سطل آشغال و بعد هم چرخه حیات می شن. که خطرشون به علت ریزتراشه ها و تجزیه طولانی مدت شون، به مراتب خیلی بیشتر و خطرسازتر از هزینه امحا و چاپ اسکناس خواهد بود.

دو دیگر؛ وقتی ملت می بینن صرفه جویی و مصرف بهینه اون ها نه تنها منجر به سرمایه گذاری در بخش عمران و آبادانی و اشتغالزایی نمی شه، بلکه صرف وام های چند هزار میلیاردی بدون وثیقه به آقایون می شه، مطمئناً از لبخند رضایت عزیزان شون در مقابل صرفه جویی های چندصدهزار میلیاردی که قراره به جیب غیرعزیزان شون بره نمی گذرند! انجام وظیفه انسانی و اخلاقی تنها و تنها با رعایت حقوق متقابل امکانپذیره. برخورد مسئولین در این زمینه (نه امروز که در طول زمان) مثل برخورد پدری می مونه که به فرزندش احترام نمی ذاره و بعد از بدرفتاری فرزندش شاکیه!

/ 0 نظر / 22 بازدید